Commandants

Current Commandant
Kunwar Shahrukh (PSP)
Addl: IGP/Commandant
29.10.2018 to date

Hussain Asghar, PSP
Addl: IGP/Commandant
22.10.2014 to 30.06.2018

Syed Dilawar Abbas, PSP
Addl: IGP/Commandant
31.07.2014 to 13.10.2014

Capt.(R) Muhammad Zubair,PSP
Addl: IGP/Commandant
12.08.2013 to 30.07.2014

Ahmad Raza Tahir, PSP
Addl: IGP/Commandant
20.04.2012 to 08.07.2013

Haji Habib ur Rehman, PSP
Addl: IGP/Commandant
04.04.2009 to 17.02.2012

Fayyaz Ahmad Mir, PSP
Addl: IGP/Commandant
26.03.2009 to 04.04.2009

 

Name of the OfficerFromTo
Capt (R) Muhammad Ehsan Tufail20.07.2020To Date
Kunwar Shahrukh29.10.201817.07.2020
Hussain Asghar22.10.201430.06.2018
Syed Dilawar Abbas31.07.201413.10.2014
Capt (R) Muhammad Zubair12.08.201330.07.2014
Ahmad Raza Tahir23.04.201208.07.2013
Haji Muhammad Habib ur Rehman04.04.200917.02.2012
Fayyaz Ahmad Mir26.03.200904.04.2009
Tallat Mahmood Tariq04.07.200819.03.2009
Shamas ul Hassan02.06.200804.07.2008
Khwaja Khalid Farooq16.01.200702.06.2008
Muhammad Waseem17.06.200616.01.2007
Muhammad Ali27.02.200617.06.2006
Post Upgraded to Addl: IGP
Javed Noor27.01.200627.02.2006
Tallat Mahmood Tariq21.09.200526.01.2006
Khawaja Khalid Farooq (QPM)29.10.200420.09.2005
Syed Saqlain Naqvi09.10.200429.10.2004
Parvez Raheem Rajpoot29.05.200409.10.2004
Khawaja Khalid Farooq (QPM)15.01.200429.05.2004
Tahir Anwar Pasha02.09.200214.01.2004
Parvez Raheem Rajput22.09.200102.09.2002
Tariq Saleem23.05.200122.09.2001
Tallat Mahmood Tariq10.06.200022.05.2001
Kh. Khalid Farooq07.02.200010.06.2000
Tallat Mahmood Tariq31.10.199806.02.2000
Dr. Azhar Hassan Nadeem05.11.199528.10.1998
Maj. (R) Mian Zaheer Ahmad21.08.199309.10.1995
Jahangir Mirza24.01.199021.08.1993
Khalid Latif21.07.198523.01.1990
Shahid Hussan28.03.198531.05.1985
LR Niblet22.11.198428.03.1985
Muhammad Sadiq Malik28.10.198105.08.1984
Ghulam Asghar Malik30.07.198027.10.1981
L.R. Neblet17.09.197830.07.1980
Fazal Mahmood20.03.197817.09.1978
Muhammad Asghar Khan25.10.197720.03.1978
Ghulam Asghar Khan20.08.197724.10.1977
Sarosh Rauf Alvi07.06.197716.08.1977
Malik Ghulam Rasool02.05.197630.05.1977
LR. Niblet25.09.197506.05.1976
Ch. Muhammad Ashiq23.04.197524.09.1975
Agha Raza Ali16.12.197210.04.1975